Bilgilendirme

Blog sayfamızda yer alan reklamların geliri Sahipsiz sokak hayvanlarına mama olarak dağıtımı yapılcaktır.Sizde reklam vermek için info@aktifpet.com mail atabilirsiniz.Ayrıca mama bağışı için tarafımıza mail atabilirsiniz.Sokak hayvanlarına gönderdiğiniz mamalar aktifpet olarak kar marjı olmaksızın geliş fiyatına gönderilcektir.


Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

2019-07-24 11:47:46 0 Yazar: Aktifpet Okundu: 1317
Birman Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Birman Kedisi, efsanelerin Lao Tsun Tapınağı'nın koruyucuları olduğunu söylediği Burma'da doğdu. Birman'ın bir zamanlar sarı gözlü beyaz kediler olduğu söylenir. Tapınağın baş rahibi Mun-Ha olarak adlandırıldı ve arkadaşı Sinh adında bir kediydi. Efsaneye göre tapınağa saldırı yapıldı ve Mun-Ha öldürüldü. Mun-Ha ölürken, Sinh onunla oturdu ve öldüğü anda kedi pençelerini rahiplerin yüzüne yerleştirdi ve tapınağın altın tanrıçası olan Tsun-Kyan-Kse heykeline baktı. Bunu yaparken gözleri tanrıça gibi maviye döndü, beyaz kürkü altın rengine döndü, yüzü, bacakları ve kuyruğu yeryüzünün rengine döndü. Sadece Mun-Ha'ya dokunduğu pençeleri saflığın bir sembolü olarak beyaz kaldı. Tapınak kedilerinin geri kalanı da benzer şekilde değişti.

 

Modern Birman'ın tarihi hakkında birkaç hikaye var. Bilinen bir şey, onların 1920'den beri Burma'dan Fransa'ya kaçırılmış olmalarıdır. Avrupa'da başarılı oldular ve 1925'te Fransız Kedi Sicili tarafından bir cins olarak kabul edildiler. Ne yazık ki, İkinci Dünya Savaşı'nda Birman neredeyse tamamen yok edildi. Sadece bir erkek ve bir kadın kurtuldu. Yetiştiriciler, cinsi yeniden canlandırabildiler ama bu, Siyamlı melezleri çapraz yetiştirmekten yardım istedi. Aşırı aşınmış ırkların tekrar saf olarak kabul edilmesi için en az beş nesile ihtiyacı vardır, bu nedenle 1966 yılına kadar Birman'ın yine ayrı bir cins olarak tanınması değildi. Bu güne kadar Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yetiştiriciler hala her yıl bir mektup seçme ve o yıl doğan tüm yavru kedileri bu harfle başlayan bir adla adlandırma geleneğini uygulamaktadır.

 

Birman, 6-10 lbs ağırlığında ve 10-15 yaşlarında erkek olan orta büyüklükte bir kedidir. Dokunmalarına ipeksi olan ve bir Farsça gibi kaymayan orta uzunlukta saçları vardır . Birman, Siyam veya Ragdoll kedilerine çok benziyor  ve hepsi aynı renk kombinasyonlarında. Yarı bir  kobi gövdesi, küçük kulakları ve bir Roma burnu vardır, ancak Birman'ın en çok öne çıkan özellikleri, çok derin piercing mavisi olan yuvarlak gözleri ve eldivenleri olan beyaz ayaklarıdır.

 

Birman çok sosyal ama göze çarpmayan kedilerdir. İnsanları severler ve etraflarında olmayı severler. Çok meraklılar ve daima neler olup bittiğini öğrenmeye çalışıyorlar. Onlar çocuklar ve yabancılarla mükemmeldir. Diğer kedi ve köpeklerle iyi geçiniyorlar, bu yüzden çok evcil hayvan aileleri için mükemmeller. Birman sosyal olsa da, kedi talep etmiyorlar. Yumuşak seslerini nadiren kullanırlar ve bunu yaparken genellikle beslenme süresini hatırlatmak olur. Çok zeki ve oynamayı çok seviyorlar, ancak meşgulseniz sizi yalnız bırakacaklar.

 

Eski Birman'ın kutsal tapınak kedileriydi. Uzaktaydılar ve hayran olmaya alışkınım ama insanlar etrafında rahat ettiler. Modern Birman'ın farklı değil. Bütün gün yalnız bırakılacakları kedi değildir. Sosyal kedilerdir ve çocuklu meşgul aileler için mükemmeldir, bu nedenle eğer bu sizi tarif ederse, Birman sizin mükemmel arkadaşınız olabilir.

İlgili Bloglarımız

Yorumlar

Yorum Yazınız