Kedilerdeki iç dış parazitler insana bulaşır mı ?

2019-09-09 18:49:46 0 Yazar: Aktifpet Okundu: 13228
Kedilerdeki iç dış parazitler insana bulaşır mı ?

Kedinizden hastalık kapabilir misiniz ? Kedinizdeki bağırsak kurtları sizede bulaşır mı ? ve bunların çözümü.

Her kedi severin aklındaki soru, acaba kedimden parazit, mikrop veya kurt bulaşır mı ?

Kedinizden parazit bulaşır mı?

Bu sorunun yanıtı kedi sahiplerinin ne korkulu rüyası olsa da, ne yazık ki cevabı “EVET”. Kedinizdeki bazı parazitlerin sizlere bulaşması mümkün. Yeterli hijyen koşulları sağlanamadığında ve düzenli aşılama yapılmadığında , ne yazık ki kedinizde ki kurtlar, mikroplar veya pazazitlere size de bulaşacaktır.

Dışarı çıkıp gelen kedilerde bu risk daha yüksektir çünkü dışarıdaki hasata kedilerin dışkılarından veya salyalarından parazit veya mikrobiyal bir hastalık kapma ihtimalleri çok yüksektir. Sokağa çıkan kedilerin iç ve dış parazit uygulamalarının sıklığı ev kedilerine göre daha sık olmalıdır. Bazı hastalıkların belirtileri görülemeyebilir, hayvanınızı sadece konak olarak kullanabilir bazı parazitler. Hayvanınızı etkilemese bile sizi etkileyebilirler.

Peki parazitler insanlara nasıl geçer ? Bunun yanıtı oldukça basittir, kedinizle oynarken, kedinizi severken, kedinizi tararken ve onun yattığı yerlerde oturduğunuzda yattığınızda malesef taşıdığı parazitleri kendinize bulaştırmış olursunuz. Lakin unutmayın ki bir çok parazit dışkı ve salya ile bulaşır. Dışkının bulaştığı tüyler buna yol açar veya kedinizin sizin yemeğinize dil atması. Bunun dışında ki en büyük etkense PİRE’ LERDİR, kedinizden size hastalık taşırlar.

Alabileceğiniz en büyük önlem pirelere karşı dış paraziti aksatmama,

dışarıda aşısız hayvanları sevdikten sonra o kıyafetlerle eve girmeme,

dışarıda giydiğiniz ayakkabıyı evin içine sokmama,

düzenli olarak evi ilaçlama,

kedinizin bahçe toprağı, çiçek toprağı ile oynamasına izin vermemek,

ev çöpünün kedinizin ulaşamayacağı bölgeye taşınması,

kedinin dışkısı parazitler için harika bir yumurtlama alanıdır bu yüzden yerde, halıda, perde de nerede dışkısını görürseniz anında dezenfektanlarla temizlemelisiniz,

kedinin kum kabının temizliğini aksatmama,

kedinin tüylerine yapışmış dışkıları anında temizleme ve eve yaymasına izin vermeme.

Kediniz evden çıkmasa bile siz eve pire taşıyabilirsiniz o yüzden dışarıda ki sevdiğiniz hayvanlara ve kıyafetlerinize çok dikkat etmelisiniz.

Sonuç olarak

Standart bir bakımda kedinizden parazit kapmanız pek mümkün değildir, tembel bir ev sahibi iseniz, duysal değişimler nedeni ile depresyondaysanız ve bunun sonucunda kedinizle ilgilenemiyorsanız, temizliğine dikkat etmeyen kişilerle evinizi paylaşıyorsanız, kediniz sokağa çıkıp geliyorsa bunlar yaşanabilecek şeyler. Aşısını aksatmadığınız, kum kabını düzenli temizlediğiniz ve eve hastalık taşıyan kişi siz olmadığınız sürece içiniz rahat olabilir.

Veterinere her gidip gelişinizde taşıma kutunuzu dezenfekte etmeyi unutmamalısınız. Başka hayvanlara dokunduktan sonra kedinize dokunmadan önce ellerinizi mutlaka yıkayın. Aşı masrafından kesinlikle kaçmayın, aksatacağınız bir dış parazit aşısı nedeni ile kediniz KAN PARAZİTİ kapabilir, hele ki bu paraziti kapan kedi hamile bir kedi ise malesef yavrularını kurtarmanız pek mümkün olmayacaktır, çok ileri seviyede size daha bulaşabilir.

Bunun haricinde insana bulaşan GİARDİA dır. Sindirim sistemini etkilen bu parazit, insanlara en kolay geçen parazitlerden biridir. Parazit bulaşmış kedilerinizi mutlaka bir birinden izole etmelisiniz ve hem kum kaplarını hem de mama sularını ayırmalısınız. GİARDİA bu açıdan en tehlikeli ve en bulaşıcı parazittir. Kısacası HİJYEN ve Sokaktan izole bir yaşam ortamı sağlamak kilit noktadır.

 

İlgili Bloglarımız

Yorumlar

Yorum Yazınız