Kedinizi nasıl eğitirsiniz ?

2019-05-05 13:10:24 0 Yazar: Aktifpet Okundu: 663
Kedinizi nasıl eğitirsiniz ?

Eğitim için ihtiyacınız olanlar

Kediler ile köpeklerin ayrıldığı en büyük nokta kedinizi asla cezalandıramazsınız. Kedinizi eğitmeye çalışırken bağırmanız veya sert tepkiler göstermeniz onun psikolojisinin bozmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Kedilerin bize öğreteceği en güzel şey, her zaman pozitif olun. Eğitim için sahip olmanız gereken iki özellik var sabır ve hoşgörü. Asla sinirlenmek yok, kızmak yok, bağırmak yok ve pes etmek yok. Tekrar tekrar denenecek hepsi.

El sesleri (parmak şıklatma ve alkış)

Köpeklerde olduğu gibi kedilerde de eğitim ana prensibi güdülemektir. Kedinizin parmak şıklatma sesi ile onun çok sevdiği birşeyi ilişkilendirmeniz gereklidir. Örneğin parmağınızı her şıklattığınızda aroması güçlü ödül mamasından bir parça verebilirsiniz. Şıklama sesini duyduğunda kediniz ona ödül maması vereceğinizi düşünerek her seferinde yanınıza gelecektir.


Hadi adım adım yapalım şimdi bunu


Aroması çekici bir ödül maması alın ve hiç birşey yapmadan bir kaç parça verin.


Aradan bir iki saat geçtikten sonra kedinizin görebileceği mesafede durarak bir elinize ödül mamasını alın diğer elinizle parmağınızı şıklatıp kedinizin adını söyleyin


Bunu kediniz yanınıza gelene kadar tekrarlayın o size gelmiyorsa siz ona doğru yaklaşarak ödül mamasının kokusunu almasını sağlayın.


Üç dört saat arayla bu işlemi bir hafta tekrarlayın.


Birinci haftanın ardından, bir boş bir dolu şeklinde devam edin. Yani ilk seferde ödül mamasını verin bir sonraki üçüncü saate parmağınızı şıklatın adını söyleyin yanınıza gelince deli sevin okşayın ama mama vermeyin. Bir sonraki üçüncü saatte mama verin.


Bir aya kalmaz kediniz adını ve parmak hareketinizi öğrenecektir.

Tasmayla Gezintiye Çıkma


Türkiye koşullarında kedinizi gezdirebileceğiniz park sayısı oldukça az olsada internette kafelere giden, vapurdan balık tutan kedileri görmüyorda değiliz hani. Kediler köpekler değildir malesef tasma onlar için zindan gibi birşeydir. Kedinize tasma takıp gezdirmeden önce sadece göğüslüğü takınız evin içinde. Göğüslüğü taktıktan sonra yere salmayın kucağınızda dursun sevin okşayın, yere indirirken göğüslüğü çıkarın. Bu işlemi bir gün içinde üç dört kez yapın. Ödül maması verdiğiniz günü seçerek ödül maması vermeden önce göğüslüğü takıp direk mamanın önüne koyun. Mamaya yoğunlaşmışken göğüslük umurunda olmayacaktır. Bunuda bir iki kez tekrarladıktan sonra. Evin içinde göğüslüğü takar serbest bırakın. Büyük olasılık bu kadar uğraştan sonra geri geri yürümeyecek, sanki sırtında tonlarca yük varmış gibi yere yapışık yürümeyecektir. Bir kaç günde evin içinde göğüslükle gezdikten sonra artık sokağa çıkabilirsiniz.


Lakin ilk yürüyüşü kalabalık bir parkta yapmayın. Ciddi derecede ürkütebilirsiniz kedinizi. İnsanların az olduğu ortamlarda dolaşın bir süre. Yavaş yavaş yürüyüş sürelerinizi uzatın. Daha sonra yavaş yavaş biraz daha kalabalık ortamlara girmeyi deneyin. Lakin unutmayın ne kadar çok insan o kadar çok mikrop demek.
At-Tut-Yakala getir oyunu


Köpeği ile oynayan insanlara hep özenmişizdir. Kediniz attığınız topu yakalayıp getirse ne güzel olurdu değil mi ?
Bu oyunu kedinize öğretebilmek için küçük bir odayı tercih edin ve hemen hemen oda da hiç birşey olmasın. Attığınız oyuncağı bulması kolay olmalı, taşıyabileceği kadar büyük dikkat çekecek kadar afilli bir oyuncak olmalı. Etraftan gelen çok fazla ses olmamalı kediniz direk sizin sesinize odaklanabilmeli ve sizi görebilmeli.
Oyuncağı fırlattığınız “ Yakala !!! ” demelisiniz, her oyuncağı atışınızda bu kelimeyi söylemelisiniz ki oyuncağı yakalamakla kelimeyi özdeşleştirebilsin kediniz.
Kediniz oyuncağı yakalayıp getirdiği her sefer için ona ödül maması verin. Bu en başlarda zor olacaktır. Oyuncağı yakaladığı an vererek başlayabilirsiniz, arından oyuncak ile mamayı eşleştirdiğinde yakalamasına izin verin ama mama vermek için yanına gitmeyin biraz uzakta avucunuzun içinde mamayı gösterin ona. Oyuncak ile geldiği her sefer için ödül mamasından verin, boş geldiği zamanlar oyuncağı alıp tekrar atın.
Bir anda askeri düzende yapmayın bunu, kediler çabuk sıkılır. Motivasyonunu takip edin, dikkatinin dağıldığı an onu rahatına bırakın ki tekrar oynamak istesin bu oyunu.
Ölü taklidi vakti
Evcil hayvanların nerdeyse sülalesi bu taklidi yaparlar, hatta hamsterlara bile yaptırabilirsiniz.
Kedinizin severken yere yatırabiliyorsunuz bu oyunda bir sıfır öndesiniz demektir. Kedinizi yere yatırdığınız an “Ölü Taklidi Yap” deyin, veya öğretmek istediğiniz kelimeyi söyleyin. Bir süre kıpırdamadan durmasını sağlayın yere yattığı anda. Ve hareket etmek istediği anda hafifçe kalkmasına engel olarak aynı kelimeyi tekrar edin. Dikkat edin kedinizi sinirlendirmeyin.


Ödül maması vermeden önce son kez öğretmek istediğiniz kelimeyi onu yerde yatmasına zorlamadığınız anda söyleyin yani eliniz kedinizin üzerinde değilken.Bu işlemin ardında kediniz ne kadar uzun hareketsiz kalırsa o anlar ödül mamasından veririn. Tekrar yatırın. Yaklaşık bir ay kadar kısa sürede bu numarayı öğrenecektir.


İşin özü


Bu noktadan sonra yazılacak bir sürü numara var lakin laf kalabalığından başka bir işe yaramayacaktır. İşin özü ödül maması ile kedinizin yapmasını istediğiniz hareketi kedinize şartlamak. Yapmasını istediğiniz şey es kaza da olsa yaptığın ödül maması verdiğiniz kediniz bir süre sonra neden sonuç ilişkisini kafasında kuracaktır. Kediler çok zeki canlılardır. Siz onu eğittiğinizi sandığınız anda bir bakmışınız onlar sizi eğitmiş. Eve geliş gidiş saatlerinizi ele geçirmişler, sabah kalkış saatinizi belirlemişler hatta eve getireceğiniz misafirlerinize bile karar verir hale gelmişler. Sizlerde bizlerde ödül maması ile onlara acaba çemberden nasıl atlatırım diye düşünüp kendimizi eğlendiririz. Sevgiyle ve kediciklerinizle kalın.

Bu yayındaki içerik sadece bilgilendirme amaçlı sunulmuştur. Bu bilgiler hiçbir şekilde teşhis koymayı veya kalifiye bir profesyonelin çalışmasının yerine geçmeyi amaçlamamaktadır. Bunun için güvenilir bir uzmana başvurmanızı öneririz.

İlgili Bloglarımız