Diyet Kedi Maması

2018-03-17 01:14:03 0 Yazar: Aktifpet Okundu: 543
Diyet Kedi Maması

kedinizi veya yavrularınızı beslemeniz ne kadar öznel bir konu ve evrensel bir cevap yok. Bir kedinin ya da yavru kedinin ihtiyaç duyduğu yiyecek miktarı, büyüklüğüne, kilosuna, yaşına ve faaliyet seviyesine bağlıdır. Dışarı çıkmasına izin verilen ya da çok egzersiz yapan kediler daha fazla kalori yakacak ve tüm gün uyuyan sedanter bir hayvandan daha fazla yiyebilecekler. Unutmayın ki, iki kedinin hiçbiri, yiyecek gelse bile, aynı değildir.Tüm kediler ve yavru kedilerin farklı iştahları vardır, bu nedenle beslenme miktarı değişebilir. Genel olarak, yetişkin bir kadın günde yaklaşık 200 ila 300 kalori gerektirir. Ortalama bir erkek günlük 250 ila 300 kalori arasında ihtiyaç duyar. Yetişkin formülü kuru kedi maması, fincan başına yaklaşık 400 kalori içerir ve konserve gıda, fincan başına yaklaşık 150 kalori içerir. Gerçek kalori sayısı gıda markasına göre değişir. Ortalama kedi günde yaklaşık 8 ons (227 g) gıdaya ihtiyaç duyar.


Yavru kedi hızlı büyür, bu yüzden bir yetişkinin yaklaşık iki veya üç katı kadar yiyeceğe ihtiyaç duyarlar ve günde birkaç kez küçük öğünlere ihtiyaç duyarlar. Bir yaşına gelene kadar yavrular için özel olarak tasarlanmış yiyecekler (ıslak veya kuru) ile beslenmelidir çünkü yetişkinlere göre daha fazla protein, yağ ve kaloriye ihtiyaç duyarlar. Bu formüller sağlıklı büyüme ve gelişmeyi desteklemek için tasarlanmıştır. Eğer bir yavruya doğru miktarda besin verilmezse veya yetersiz beslenirse, kas problemleri, bağışıklık bozuklukları, görme sorunları ve gecikmiş büyüme gelişebilir. Bir ergen kedisi (altı aydan bir yıla kadar) bir yetişkin gibi görünebilir, ancak hala büyüyor ve fazladan kalori ve besinler de gerektiriyor. Genelde yetişkinlerden daha az aktiftir ve gün boyunca birkaç küçük öğün verilmelidir. Bazı büyük kedilerin iştahı pek fazla olmayacak, bu nedenle günde üç ila dört kez uygun bir yiyecek sunmanız ve yemek tariflerini ve miktarlarını yediklerine göre ayarlamalısınız.Piş üreticileri, ambalajlarında önerilen besleme bölümlerini listeliyor. Beslenecek uygun miktarı belirlemek için kurallarına uyun. Bazı deneyler yapın ve bölümü evcil hayvanınızın özel ihtiyaçlarına göre ayarlayın. Örneğin, kediniz (ya da yavru kedi) kendiniz beslerse, önerdiğiniz miktarı bitirmek için ne kadar sürdüğünü görmek için önerilen miktarda yiyecek ve saat verin. Kâsede her şeyi yerse hemen porsiyonu artırmayı düşünün. Evcil hayvan yemi üreticileri, yetişkin bir kediyi günde yaklaşık 1 ila 1 bardak (227 - 454 g) kuru gıda ile beslemelerini tavsiye etmektedir.


Konserve yiyecekseniz, kedinize tavsiye edilen kısmı verin ve ne kadar bitirdiğini görün. Çanağı yarısı dolu bırakırsa, sunduğunuz kısmı kesin. Eğer hepsini yerse ve daha fazlası için yalvarsa, porsiyon boyutunu arttırın. Pet gıda üreticileri, yetişkin bir kedi ya da yavru beslenen hayvanı günde iki öğün yemek için yaklaşık bir kutu yiyecekle beslemeyi tavsiye eder. Köpeklerin aksine, kediler dolduğunda yemekten vazgeçirirler, bu nedenle her zaman kedilerin büyüklüğüne ve aktivite seviyesine göre porsiyonları ayarlayın. İştahının en iyi yargıcı olursunuz, bu yüzden kendi ihtiyaçlarına en uygun bölümü ve beslenme programını kullanın.

Bu yayındaki içerik sadece bilgilendirme amaçlı sunulmuştur. Bu bilgiler hiçbir şekilde teşhis koymayı veya kalifiye bir profesyonelin çalışmasının yerine geçmeyi amaçlamamaktadır. Bunun için güvenilir bir uzmana başvurmanızı öneririz.

Yorumlar

Yorum Yazınız