Kedilerde Kabızlığın Çözümü

2017-03-25 23:49:00 1 Yazar: Sinan AYDOĞAN-Benim Kedim Okundu: 35419
Kedilerde Kabızlığın Çözümü

İlgili yazıyı bize ilettiği için sinan beye teşekkürler.Sizlerde yararlı içerikleri info@aktifpet.com mail adresimize iletirseniz hemen yayınlarız.

Kedilerde kabızlığın bir çok faktörü vardır, mama değişimi, dehidrasyon(sıvı kaybı), tümör, kirli tuvalet kabı. Ayrıca kediler ruhsal olarak çok nazik hayvanlardır, çok kolay strese girebilirler. Eve yeni gelen bir evcil hayvan, oda değişimi, eşya değişimi, tüylerinin kesilmesi onları kolayca strese sokabilir. Tamda bu aşamada zeytin yağı sizin yardımınıza koşmaktadır, hemde doğal bir çözüm olarak.

Kabızlığın Belirtileri

Kedinizin kabız olup olmadığının en basit kontrolü kum kabındaki kakayı incelemektedir, elbette kakasını yapabilmişse. Yetişkin kediler genellikle günde bir kere dışkılama yapar. Eğer kediniz iki günde bir kakasını yapıyorsa ve bu kakada kuru ve sert, küçük parçalar halinde, ince ise kediniz kabız olabilir.

Eğer birden fazla kediniz varsa, ufak bir not defteriniz olsa iyi olur

Not Alınacaklar:

  • Kaka yaparken ıkınma, aşırı eğilerek kaka yapma
  • Dışkılama sıklığı
  • Yemeden kesilme
  • Seyrekte olsa kusma
  • Anüste şişme (popo, dışkının çıktığı bölge)

Zeytin yağı ile kabızlığın tedavisi

Kabızlığın tedavisinde zeytin yağı en güvenli ve sağlıklı yöntemdir. Zeytin yağı kakanın kolayca çıkmasını sağlar, zeytin yağı iyi bir kaydırıcıdır. Kedinize zeytin yağı içirmenizin ardından etkisini göstermesi bir kaç saat sürecektir.

Kullanacağınız yağ özellikle sızma zeytin yağı olmalıdır, dikkat etmeniz gereken kullandığınız yağın saf ve doğal olmasıdır.

Veterinerin uygulayacağı Lavman uygulamasından daha pratik ve acısız olacaktır, zeytin yağı kullanımı.

kedi-zeytin-yagi-cat-olive-oil-kedi-kabizlikPeki ne kadar zeytin yağı içireceğiz

Orta şiddette kabızlık durumunda yarım çorba kaşığı(1/2) veya damlalıkla 5-10 damla zeytin yağı içirmelisiniz. İçirmekte zorlanıyorsanız, mamasının üzerine ekleyebilirsiniz..

Eğer kedinizde kabızlık sorunu sürekli olan bir durumsa zeytin yağı işinizi çok görmeyecektir. Kuşkusuz ekstra bağırsak veya sindirim problemleri olabilir. Karaciğerinde problem olan kedilerde zeytin yağı daha az miktarlarda kullanılmalıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

kedi-zeytin-yagi-cat-olive-oil-kedi-kabizlik-2Küçük miktarlarda uygulanan zeytin yağı tedavisinin ciddi yan etkileri olmamasına karşın, zeytin yağı işini abartmanız halinde kediniz ishal olacaktır.

  • Hazımsızlık problemi olan kedilerde veteriner danışmanlığında kullanılmalıdır.
  • Zeytin yağının etkisi bir kaç saat içinde görüleceğinden, zeytin yağının işe yaramadığını düşünüp başka bir uygulama yapmayın. Bir kaç saat bekleyin.
  • Eğer kedinizin midesi zeytin yağını kaldırmaz ve kusarsa daha fazla içirmek için zorlamayın.
  • Kedinizin boşaltım sisteminin çalışmaması ölümcül problemlere yol açabilir. Eğer kedinizin dışkısı veya idrarında kan görürseniz vakit kaybetmeden veterinere gidiniz.
  • Zeytin yağı kedinizin mama değişimi, stres, sıvı kaybı gibi problemlerinin yol açtığı kabızlık sorunlarına çözüm olacaktır, karaciğer problemi, sindirim sistemindeki ciddi problemler için mutlaka veteriner çözüm olacaktır.

Sonuç olarak

Kedinizin kumunu ve kakasını kontrol etmeyi unutmayın. Belki size biraz iğrenç gelebilir ama kedinizin sağlığı için kedinizdeki tüm değişiklikleritakip etmeniz gereklidir. Kediniz sizin çocuğunuz gibidir. Her zaman ilgiye ve sevgiye muhtaçtırlar. Onları sevgisiz ve ilgisiz bırakmayın

Bu yayındaki içerik sadece bilgilendirme amaçlı sunulmuştur. Bu bilgiler hiçbir şekilde teşhis koymayı veya kalifiye bir profesyonelin çalışmasının yerine geçmeyi amaçlamamaktadır. Bunun için güvenilir bir uzmana başvurmanızı öneririz.

İlgili Bloglarımız

Yorumlar

Yorum Yazınız