Kedilerde hamilelik belirtileri

Kedilerde hamilelik belirtileri

2017-03-22 23:04:36 0 Yazar: Sinan AYDOĞAN-Benimkedim.com Okundu: 283
Kedilerde hamilelik belirtileri

Kedilerin kendileri gibi hamilelik dönemleri de gizemlidir. Hamileliğin birinci ayı dolana kadar bir çok kişinin kedisinin hamile olduğunu anlaması neredeyse imkansız gibi birşeydir.

Kızgınlık Dönemi

hamile-kedi-kedilerde-hamilelik-cat-pregnant-heating-kizginlik-donemi-benimkedim

Kedilerde hamilelik belirtileri

Dişi kediler iki buçuk kilonun üzerinde ve sağlıklı beslendikleri durumlarda, ev ortamıda 23 derecenin üzerinde ise 14 günde bir kızgınlık dönemine girerler. Malumunuz bu dönemde dişi kediniz kendini yerden yere atar, ayaklarınıza sürünür ve bolca miyavlar. Tabi bazı kediler bu dönemi sessiz geçirebilirler, bu döneme girip girmediklerini kontrol etmek zor olduğunda diğer belirtileri gözden geçirmek gerekir. ( Kedilerde hamilelik belirtileri )

Meme Uçları

hamile-kedi-kedilerde-hamilelik-cat-pregnant-nipple-meme-ucu-benimkedim

Kedilerde hamilelik belirtileri

Üçüncü haftadan itibaren kedinizin meme uçları pembeleşmeye başlar ve hafiften hafiften irileşirler ve daha çok belirginleşirler. Meme uçları dolgunlaşmaya başladı ise kediniz büyük ihtimal hamiledir. Uzun tüylülerde bu değişimin görülmesi zor olacağından ara sıra tüyleri aralayarak kontrol etmekte fayda var. ( Kedilerde hamilelik belirtileri )

Karakter Değişim

hamile-kedi-kedilerde-hamilelik-cat-pregnant-sleeping-uyku-benimkedim

Kedilerde hamilelik belirtileri

İnsanlarda olduğu gibi kedilerde de hamilelik hormonların tavan yaptığı bir dönemdir ve kedilerin tüm karakterlerini hormon seviyelerinin belirlediğini var sayarsak, hamile kedilerin davranışlarında belirgin değişiklikler olmaktadır. Daha sakin olurlar ve bolca uyurlar. Yumuşak huylu ve kendilerine sevdirmeye bayılır halde olurlar. Özellikle göbek bölgesini sevdirmek isterler. Hamileliğin sonuna doğru süreli kuytu güvenli bir yer aralar. Bulduklarında sürekli orada uyurlar ve kendilerini doğuma hazırlarlar. Asla seçtiği yeri değiştirmeyiniz. ( Kedilerde hamilelik belirtileri )

İştah

hamile-kedi-kedilerde-hamilelik-cat-pregnant-food-eating-yemek-mama-istah-benimkedim

Kedilerde hamilelik belirtileri

Üçüncü haftadan sonra kedinizin iştahi giderek açılacaktır. Son zamanlara doğru doğuma yaklaşırken memelerini sütle doldurana kadar iştahı doruk noktasına ulaşacaktır. Doğuma bir hafta kala tam tersi iştahta azalma olacaktır. Ara ara bulantı ve kusmalar olabilir çok önemli değildir endişe etmeyin. Bu dönemde kedinize diyet yaptırmaktan kaçının. ( Kedilerde hamilelik belirtileri )

Göbüş

Hamile Kedi

Kedilerde hamilelik belirtileri

En sıkıntılı belirtidir, kediniz kilo mu alıyor yoksa hamile mi ? Çoğu kedi sahibini aldatan bir belirtidir. Aşırı iştah ile büyüyen bir göbüş kuşkusuz hamilelik belirtisi olsa da kedinizin obeziteye doğru gidişinin belirtiside olabilir. Şişmanlıkla bebiş göbüşü arasında ki fark; kilo alan kedilerin karınları yuvarlak bir büyüme gösterirken, bebekler nedeni  ile büyüyen karın bölgesi üçgenimsidir. Kalçalara doğru sivrilir karın. ( Kedilerde hamilelik belirtileri )

Kediniz ile bolca zaman geçiriyorsanız hamilelik belirtilerini es geçmeniz zor olacaktır. İşinizi zorlaştıracak iki kısım vardır sadece sessiz geçen kızgınlık dönemi ile kilo alımı nedeni ile büyüyen karın bölgesi. Hamilelik döneminde kedinizi kesinlikle korkutmayın ve ani hareketler yaptırmaktan kaçının. Aşırı oyun oynatmak, havaya atıp tutmak gibi şeylerden kaçının. Mümkün mertebe sessiz sakin ve güven içerisinde hamilelik geçirmesini sağlayın.

Doğuma yakın büyük olasılık sizi yanında isteyecektir, etrafınızda bolca dolanıp miyavlamaya başladığı zamanlar büyük olasılık doğuma az kalmıştır. Kedinizin poposundan sıvı gelmeye başladığı andan itibaren kesinlikle yalnız bırakmayın, doğumu takip edin ki tüm yavrular sağlıklı bir şekilde dünyaya gelsin.

Anahtar Kelimeler: Kedilerde hamilelik belirtileri

Yorumlar

Yorum Yazınız