Muhabbet kuşlarının sağlığı ve refahı

2021-02-10 12:33:30 0 Yazar: Aktifpet Okundu: 159
Muhabbet kuşlarının sağlığı ve refahı

Sağlık zenginliktir. Bu sadece insanlar için değil hayvanlar için de geçerli bir sözdür. Bir evcil hayvan sahibi olarak muhabbet kuşunuzun sağlığı bir numaralı önceliğiniz olmalıdır çünkü sağlıksız bir muhabbet kuşu üzgün muhabbet kuşudur. En zorlu ortamlarda hayatta kaldıkları bilinmesine rağmen, muhabbet kuşları çok kırılgan canlılardır ve tıpkı diğer kuşlarda olduğu gibi sağlıkla ilgili sorunlara eğilimlidir.

Bu şekilde, onları güvende, aktif ve sağlıklı tutmak için sağlıkları hakkında bilmeniz gereken her şeyi bilmeniz gerekir.

Sırf sizi ve evcil hayvanınızı önemsediğimiz için muhabbet kuşunuzun sağlığı hakkında bilmeniz gereken her şey burada. Onu daha uzun yıllar uçurmaya ve etrafta dolaşmaya devam edecek kadar.

Genel refahlarına dikkat edin

Muhabbet kuşlarının sağlığı daha önce belirlediğimiz gibi çok kırılgandır ve bu yüzden titizlikle bakılmaları gerekir. Genel refahları, sağlıklarını büyük ölçüde etkiler, bu yüzden mutlu bir muhabbet kuşuna sahip olmak önemlidir. Genel iyilik hallerine özen göstermek, ev sahibinin birçok faaliyetini, konaklamayı en iyi konforu düzenlemeye, onlara en iyi diyeti vermeye ve onlara dikkatle duş vermeye kadar değişen birçok faaliyet içerir. Muhabbet kuşunuza her zaman tatlı su, optimum sıcaklık ve yeterince oyuncak sağladığınızdan emin olun. Optimum muhabbet kuşu sıcaklığı 15 ° C (60 ° F) ile 22 ° C (70 ° F) arasında değişir.

Yetişkin bir muhabbet kuşunun bakımı, genç bir muhabbet kuşunun bağışıklık sistemi tam olarak gelişmemiş olduğundan çok daha kolaydır ve bu nedenle sürekli dikkat ve birisinin onu beslemesi gerekir. Muhabbet kuşunuza nasıl bakacağınızla ilgili daha fazla bilgiyi buradan öğrenin .

Onlara en uygun diyeti verin

Muhabbet kuşunuz için seçtiğiniz yemek planı aynı zamanda sağlığını da belirler. Muhabbet kuşları iki günde bir veya üç günde bir olmamak üzere düzenli olarak beslenmelidir. Ayrıca onları beslerken, onlara vermeniz gereken yem türünü de bilin. Yerel mağazalarda satılan muhabbet kuşları karışımı çeşitleri var ve hiçbiri diğerinden daha iyi değil. Tohumlar genellikle muhabbet kuşunun ihtiyaç duyduğu bazı vitamin ve mineralleri içerir. Bazı tohum örnekleri şunları içerir; kanarya tohumu, beyaz ayçiçeği, çizgili ayçiçeği vb. Aşırı beslenme ve obeziteyi önlemek için tohumlar orta derecede beslenmelidir.

Muhabbet kuşları vejetaryendir, bu nedenle mükemmel bir tohum, sebze ve meyve yemeği şiddetle tavsiye edilir. Muhabbet kuşları farklı türde tohumları yemeyi tercih ederler, ancak aynı zamanda çeşitli kabuklu yemişleri ve tahılları yemekten de zevk alırlar. Muhabbet kuşları ayrıca fasulye, pirinç ve susam da yerler. Muhabbet kuşları diyeti ve bilmeniz gereken her şey hakkında daha fazla bilgi edinin .

Eğlenceli ve sosyal aktiviteler

Bu, akıl sağlığı için büyük bir destek. Kedilerin kaygısız bir karaktere sahip olması ve köpeklerin kucaklaşmayı sevmesi gibi bazı evcil hayvanların farklı kişilikleri varken, muhabbet kuşları çok fazla sosyalleşme gerektirir. Vahşi doğada sürüleri ile birlikte yaşarlar, bu yüzden onları tek başınıza alırsanız, her zaman orada olmanız gerekir. Eğer yalnız kalırsanız ve zar zor evde olursanız, muhabbet kuşunuz veda etmeyecektir.

Bu, akıl sağlığı için büyük bir destek. Kedilerin kaygısız bir karaktere sahip olması ve köpeklerin kucaklaşmayı sevmesi gibi bazı evcil hayvanların farklı kişilikleri varken, muhabbet kuşları çok fazla sosyalleşme gerektirir. Vahşi doğada sürüleri ile birlikte yaşarlar, bu yüzden onları tek başınıza alırsanız, her zaman orada olmanız gerekir. Eğer yalnız kalırsanız ve zar zor evde olursanız, muhabbet kuşunuz veda etmeyecektir.

Oyun ayrıca onu eğlendirmek için son derece önemlidir. Her zaman oynayacak bir şeyleri olmalı, ancak aynı zamanda her gün biraz zamanını onunla oynamaya veya zihinsel uyarım sunmak için hilelerini öğretmeye ayırmalısınız.

İyi hijyen

Muhabbet kuşunuzun hijyenini korumasına yardımcı olmak da sağlığı için önemlidir. Dışkı hastalıklarından kaçınmak için ortamları her zaman temiz tutulmalı, kuş dışkısı hemen kafesten çıkarılmalı ve zemin uygun şekilde temizlenmelidir. Ayrıca her yemekten önce ve sonra mama kabı temizlenmeli ve suyu düzenli olarak değiştirilmelidir.

Yıkanması için büyük, sığ bir tabak su verin, onu kendiniz yıkamanız ve hastalanmaması için hemen kuruladığınızdan emin olmanız gerekir. Kaşınarak kendini incitmesini önlemek için tırnaklarını da kesmen gerekecek.

Sağlık muhabbet kuşu için düzenli kontroller yapın

Muhabbet kuşunuzun düzenli muayenesi için her zaman yerel bir veterinerden randevu almayı unutmayın. Bu, kuşunuzun sağlığındaki herhangi bir anormalliği kolayca tespit etmenize yardımcı olacaktır. Bu anormallikler erken tespit edilirse kolayca tedavi edilebilir.

Muhabbet kuşunuzun hastalanıp hastalanmadığını nasıl anlarsınız?

Muhabbet kuşunuzun sağlık durumunu öğrenmenin kolay bir yolu, davranışındaki değişikliktir. Sağlıksız bir muhabbet kuşu mutsuz ve tepkisiz olacaktır; daha az aktif ve sıkıcı hale gelebilirler. Genellikle iştah kaybeder ve artık yemeyene kadar yavaş yemeyi bırakırlar. Çoğu zaman depresyona girerler ve her zaman yalnızlık isterler. Diğer zamanlarda karakterleri dışına çıkarlar ve saldırgan olurlar, ısırırlar veya tüyleri ve ayakları toparlar veya bazen kendilerine zarar verecek şekilde davranırlar.

Bazı durumlarda ciyaklıyorlar. Ciyaklamak birçok nedenden biri olabilir: arkadaş kaybı, yalnızlık ve korku. Bu, papağanın hastalığının fiziksel olmaktan çok duygusal olduğu anlamına gelir.

Muhabbet kuşunuzda bu davranışları ve semptomları fark ettiğinizde, lütfen karar verirken tereddüt etmeyin. Daha büyük bir soruna dönüşmediğinden emin olmak için bir veteriner hekime görünün. Muhabbet kuşları, sevgi ve bakımı hak eden güzel yaratıklardır. Onlara büyük bir özenle davranın ve sizin olduklarına sevineceksiniz.

 

Yorumlar

Yorum Yazınız