Muhabbet kuşunuzu mutlu etmenin yedi yolu

2021-02-10 12:27:17 0 Yazar: Aktifpet Okundu: 127
Muhabbet kuşunuzu mutlu etmenin yedi yolu

Merhaba zaman buldukça blog eklemeye çalışıyorum .Blog içeriklerini paylaşmanız okumanız yorum yapmanız beni mutlu edecektir.Aktifpet olarak biz evcil hayvanlar için düşük karla evcil hayvanlarınızın daha kaliteli ürünlere ulaşmasını hedefliyoruz.Teşekkürler .Şimdi okumaya başlayabilirsiniz.

     “Muhabbet kuşunuzu nasıl mutlu edeceğinizi” merak ediyorsanız , mutlu bir muhabbet kuşuna sahip olmanın önemini zaten biliyorsunuz ve belki de küçük kuşunuzun sahip olabileceği her türlü ihtiyacı karşılamak için elinizden gelenin en iyisini yapıyorsunuz. Bu yazıda muhabbet kuşunuzu nasıl mutlu tutabileceğinize dair birkaç yolu vurguladık.

Mutlu bir muhabbet kuşu, sağlıklı bir muhabbet kuşudur.

Muhabbet kuşu almayı düşünmeden önce, çok özel kuşlar oldukları için ona iyi bakmaya hazır olmalısınız. Onu nasıl barındıracağınızı, besleyeceğinizi ve sağlıklı tutacağınızı bilmeniz gerekir. Pek çok evcil hayvan sahibi, bir muhabbet kuşuna sahip olmanın getirdiği sorumlulukları dikkate almıyor ve bu nedenle, evcil hayvanlarının çok daha zayıf, zayıf ve hastalıklı hale geldiğini görüyor ve hatta bazen bu süreçte evcil hayvanlarını kaybediyorlar.

Bu deneyimi yakın zamanda yaşadıysanız veya böyle bir deneyim yaşamaktan kaçınmaya çalışıyorsanız, o zaman doğru yere geldiniz. İşte muhabbet kuşunuzu nasıl mutlu edeceğinize dair ipuçlarımız.

1. Onlara rahat bir ev inşa edin

Kuşların kafeste tutulması amaçlanmamıştır; uçmak ve özgür olmak için doğdular. Bu nedenle kuş kafenizin çok sıkı olmaması gerekir; hareket özgürlüğü için bu kadar alan bırakmalısınız. Tek bir kuş için kafes en az 14 ”H, 11” W ve 16 ”L veya daha büyük olmalı, ancak yukarıda önerilen boyutlardan daha küçük olmamalıdır. Küçük kafesler nedeniyle doğal davranışlarını ifade etmekte özgür olmayan kuşlar genellikle depresyona girer ve bu da saldırganlığa yol açar.

Kafesin iki teli arasındaki boşluk yarım inçten fazla olmamalıdır, çünkü daha geniş boşluklar boynunu dolaştırabilir. Kuşun rahatça hareket edebilmesi için kafeste birden fazla tünek bulunmalıdır. Bu, muhabbet kuşunun doğal ortamındaymış gibi hissetmesini sağlayacaktır.

2. Doğru beslenmeyi sağlayın

Tüm hayvanların mutlu olmak için uygun bir besin beslenmesine ihtiyacı vardır ve aynı şey muhabbet kuşları için de geçerlidir. Yemekleri ne kadar iyi olursa, o kadar mutlu olurlar. Muhabbet kuşunuza darı, yulaf, kanarya gibi çeşitli tahıllar vererek dengeli bir diyet sağlamalısınız. Bu tahılların yanı sıra sebze ve meyveler gibi bazı taze bileşenler de eklemelisiniz. Kuru taneler bol miktarda yağ içerdiğinden ve vücuttaki yağ birikimini artırabileceğinden, verilen karışımda tahılların en az% 50'si filizlenmelidir. Bu tahılların karışımını yem formunda verin ki tüm bileşenleri yiyebilsinler.

Ayrıca muhabbet kuşunuz için kahvaltı yemeği olarak günlük taze sebze ve meyveler de sağlayabilirsiniz. Yiyeceklere bazı takviyeler ve mineraller eklemek, muhabbet kuşunuzun normal büyümesi için yardımcı olabilir. Diyet hakkında daha fazla bilgi edinmek için muhabbet kuşlarının diyetini ve bilmeniz gereken her şeyi kontrol edin .

3. Yavru muhabbet kuşlarını elle besleyin

Bazen evcil hayvan dükkanından tam olarak büyümüş muhabbet kuşları alamayız; onun yerine o küçük şirin bebekleri alırız. Yetişkin yemlerini bebek muhabbet kuşlarına besleyemezsiniz çünkü onları sindiremeyebilirler. Piyasada genç olanlar için pek çok yem karışımı mevcuttur, ancak muhabbet kuşunuz için daha iyi olanını seçmelisiniz. Muhabbet kuşunuzun cinsine ve çevre koşullarına göre en iyi yiyecek için veterinerinize veya bir yetiştiriciye danışabilirsiniz.

Yem karışımının taze hazırlanması ve normal sıcaklığının muhafaza edilmesi de uygun sindirim için çok önemlidir. Hazır bir yem 40 ° C ila 45 ° C'den daha sıcak olmamalıdır çünkü daha sıcak bir yiyecek muhabbet kuşunuzun kırılgan mahsulünü yakabilir. Yavru muhabbet kuşunuzu beslemek için farklı türde ekipmanlar kullanabilirsiniz. Muhabbet kuşunuz için bir kaşık veya ağızlık kullanabilirsiniz. Bir mahsul iğnesi de kullanılabilir, ancak sadece bir uzman tarafından kullanılabilir, çünkü kuşun mahsulüyle doğrudan bağlantılıdır.

Kuşun sindirim sistemi çok hızlı olduğu için yavru muhabbet kuşu, yiyeceğin içeriğine ve ayrıca çevre koşullarına bağlı olarak yemeğini iki ila dört saat içinde sindirebilir. Yani günde en az 6 kez beslemelisiniz.

4. Uyku saatlerini dikkate alın

Ortalama olarak, yetişkin sağlıklı bir muhabbet kuşunun günde en az 10 ila 12 saat sürekli uykuya ihtiyacı vardır. Ayrıca günün farklı saatlerinde yorgun hissettiklerinde kestirebilirler. Doğal ortamda gün batımı gibi uyurlar ve gün doğumuyla birlikte uyanırlar, bu sayede doğal bir uyku döngüsünü sürdürürler. Muhabbet kuşlarının bu sirkadiyen ritmi, doğal vücut döngüsünü engelleyecek yapay ışığın bulunmadığı büyük kuş kafelerinde korunur.

Bununla birlikte, eviniz söz konusu olduğunda, muhabbet kuşunun mutlu kalması için bu dengeyi de korumalısınız. Muhabbet kuşunun kafesini örtmek için gece vakti bir battaniye kullanabilirsiniz. Ayrıca, kafesin içinde rahatça uyuyabilmeleri için kafesin etrafında sessizlik sağlayın. Kafesteki tünekler de sağlıklı bir uyku için gereklidir.

5. Sağlıklı Tutun

Bir organizma, ancak tamamen sağlıklı olduğunda ve sağlık ancak doğru koşullarda sürdürülebildiğinde hayatından zevk alabilir. Bir muhabbet kuşu için ideal sıcaklık 65 ° F ila 85 ° F arasındadır, daha düşük veya daha yüksek herhangi bir şey sağlığı için zararlıdır. Sıcaklığı bu aralıkta tutmak için yazın bir AC kullanabilirsiniz; ancak, yazları 60 ° F çizgisinde kendilerini en iyi hissederler. Elektrikli bir ısıtıcı veya akkor ampul kullanmak, bu sıcaklığı aralık içinde tutmaya yardımcı olabilir. Bu sıcaklığın gece saatlerinde korunması çok önemlidir.

İdeal sıcaklığın korunmasının yanı sıra, optimum nem de çok önemlidir. Yaklaşık% 60 ila% 70'lik bir nem, muhabbet kuşunuzun iyi bir öfkesini sevindirmek için faydalıdır. Esaret altında 12 ila 14 saatlik bir ışık şarttır. Bu şartların yanı sıra hijyen ve gürültüsüz ortam da vücut metabolizmasını olumlu etkileyen muhabbet kuşları için oldukça önemlidir.

6. Onlara oynayacakları bir şey verin

Ayrıca muhabbet kuşunuza dışarıdayken veya onlarla oynayamayacak kadar meşgulken oynaması için birkaç oyuncak almalısınız. Bu şekilde nadiren sıkılırlar ve her zaman rahat hissederler.
Bununla birlikte, çok meşgul olursanız ve kuşunuz için zamanınız yoksa, onları çiftler halinde tutabilirsiniz, böylece birbirleriyle oynarlar ve hayat anlarının tadını çıkarırlar.

İlk muhabbet kuşunuza nasıl bakacağınıza dair bu ipuçlarıyla, muhabbet kuşunuza iyi ve mutlak bakabileceğinize inanıyoruz. Öyleyse devam edin ve harika evcil hayvanlarınızla eğlenin.

7. Muhabbet kuşunuzu güvende tutun

Güvenlik önlemi, muhabbet kuşunuzla ilgilenen önemli bileşenlerden biridir. Kafeste dengeyi korumalı ve tehlikeli ortamlardan kaçınmalısınız. Su seviyesini koruyun ve yiyecekleri kirletici maddelerden uzak tutun. Ayrıca, muhabbet kuşunuzun kafesinin zeminini temiz tutun, dışkı hastalıklarından kaçınmak için taze dışkıyı çıkarın. Tünekleri yiyecek kaplarından ayrı tutun, böylece düşürmek yiyecek malzemesini kirletmeyebilir.

Muhabbet kuşunuzu nasıl mutlu tutacağınıza dair bu ipuçlarıyla, muhabbet kuşunuza iyi ve mutlak bakabileceğinize inanıyoruz. Öyleyse devam edin ve harika evcil hayvanlarınızla eğlenin.

 

Yorumlar

Yorum Yazınız